Toksoplazmoza- -choroba dzikich kotów niebezpieczna dla ludzi

 Przed nami listopad-miesiąc chłodnych i długich wieczorów. Wraz ze spadkiem temperatury rośnie w nas wrażliwość na los bezpańskich zwierząt. Często wynosimy im jedzenie i udostępniamy nasze podwórka,altany i piwnice by mogły przetrwać trudny jesienno-zimowy czas.  Niestety bywają one nosicielami chorób zagrażających człowiekowi. Jedną z nich jest toksoplazmoza.

 

 

Toksoplazma gontii  jest wszechobecnym gatunkiem pierwotniaków- kokcydiów. Badania World Health Organization( światowej organizacji zdrowia) w populacji ludzi oraz kotów wykazały, że 30% każdej z tych grup  miało kontakt z toksoplazmą. Ma on skomplikowany cykl rozwojowy,żywicielem ostatecznym T. gontii jest kot domowy, a żywicielem pośrednim może być człowiek,pies,owca,krowa,świnia, ptaki i gady.

U człowieka oraz u zwierząt zakażenie następuje przez:

– zjedzenie cyst znajdujących się w środowisku, którymi mogą być zakażone pożywienie i woda np. przez domowego, chorego kota

-zjedzenie surowego mięsa zawierającego cysty np. tatara, metki

-przenikanie cyst  przez łożysko od matki do płodu,  w przypadku gdy matka została zakażona po raz pierwszy podczas ciąży np. przez kontakt ciężarnej z dzikimi kotami,ich dokarmianie i pielęgnacja

-przypadkowy kontakt z T. gontii- brak podstawowej higieny po kontakcie z kotem nosicielem,zarażenie się w schronisku dla zwierząt.

 

Klinicznie u ludzi wyróżnia się toksoplazmozę nabytą i wrodzoną

U osób zdrowych, postać nabyta przebiega z reguły bezobjawowo natomiast, przy spadku odporności mogą występować:gorączka,powiększenie węzłów chłonnych oraz ogólne złe samopoczucie.

Toksoplazmoza wrodzona występuje u dzieci jako następstwo zarażenia matki w czasie ciąży, i w około 40% przypadków może powodować wcześniactwo,zwapnienia śródczaszkowe,wodogłowie oraz zapalenie siatkówki i naczyniówki oka.

 

Toksoplazmoza u kotów może przebiegać w różny sposób. Kot nosiciel nie musi wcale  wykazywać  objawów chorobowych jednakże zwierzęta te są szczególnie niebezpieczne dla ludzi.  U małych kociąt, które po raz pierwszy uległy inwazji pierwotniaków przebieg jest ostry. Obserwuje się brak apetytu,osowiałość, biegunkę,wzrost temperatury ciała i wzmożone pragnienie. Po 2-3 dniach pojawia się duszność i bolesność w okolicy wątroby i trzustki. Utrzymująca się choroba bez wizyty u lekarza weterynarii może zakończyć się skrajnym wyczerpaniem i śmiercią zwierzęcia. U kotów starszych, postaci przewlekłej towarzyszą-zmienny apetyt , biegunka oraz objawy z ośrodkowego układu nerwowego w postaci niezborności ruchów.

 

Aby uchronić naszego pupila jak i siebie przed chorobą ,należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Z diety kota trzeba wykluczyć, surowe i niedogotowane mięso oraz podroby, ponieważ w nich mogą znajdować się cysty T. gontii. Możemy spokojnie zastąpić je  karmami gotowymi: suchymi bądź mokrymi.

W naszych domach ważne jest przestrzeganie higieny i częste wymienianie piasku w kuwetach, oraz niezwłoczne sprzątanie wszystkich zanieczyszczeń w domu jaki i w jego obejściu.

Koty trzymane w mieszkaniu ,powinny mieć możliwie najmniejszy kontakt ze środowiskiem zwierząt bezpańskich. Właściciele coraz decydują się wychodzić na spacery nie tylko z psami ale również z miauczącymi zwierzakami. Taka wspólna kontrolowana przechadzka pozwoli nam na lepsze poznanie kociego charakteru , jak również ograniczy lub całkiem wykluczy kontakt z bezpańskimi zwierzętami. Spacer jest szczególnie zalecamy, gdy w perspektywie mamy powiększenie  rodziny- zminimalizujemy ryzyko spotkań naszych pupili z bezdomnymi, śmietnikowymi zwierzętami. W zimie pomagamy kocim bezpańskim sierotkom wynosząc im jedzenie,wodę mleko. Dokarmiając dzikie koty, pamiętajmy o każdorazowym dokładnym myciu rąk,oraz o oddzielnych miskach, by nie szerzyć zakażenia. Zachowując te jakże oczywiste i podstawowe reguły ustrzeżemy siebie i naszych czworonożnych domowników przed groźnymi pierwotniakami. Konsekwencje toksoplazmozy dla zdrowia ludzi i zwierząt mogą  być ogromne.

 

Lek.wet Anna Białkowska-Dzięgiel

Godziny pracy

Pon - Pt 10:00 - 19:00
Sobota 10:00 - 15:00

W PRZYPADKU NAGŁYCH SYTUACJI PEŁNIMY 24-GODZINNY DYŻUR TELEFONICZNY

+48 790 870 373

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj»